Odchov mláďat
Základom pre úspešný odchov mláďat je zostavenie vhodného chovného páru. Je možné zakúpiť mláďatá z jedného vrhu, ktoré od seba neoddeľujeme. Ak súrodenci vyrastajú spolu, sexuálne začínajú byť aktívni až neskôr. Pri zostavovaní nepríbuzenského chovného páru je dôležité dbať na vek zvierat. Pri malých druhoch škrečkov sú to najmenej štyri mesiace veku a pri väčších dva mesiace, inak hrozí, že samička nebude schopná vytvoriť dostatočné množstvo mlieka, alebo bude mať sklony ku kanibalizmu. Pri zostavovaní nepríbuzenského chovného páru je ideálne, ak je samček o mesiac starší ako samička.
Prípady, kedy je chovný pár neustále pohromade sú pomerne vzácne, no v takýchto prípadoch sa objaví prírastok celkom prirodzene. Iná situácia nastáva, ak zostavujeme pár zo zvierat ktoré sa navzájom nepoznajú. Samičky sú pripravené na páranie väčšinou iba každý piaty, alebo šiesty deň. V ostatné dni mávajú sklony k agresivite a samčekov napádajú. Je vhodné umiestňovať samičku do teritória k samčekovi a nie naopak. Samička by vo svojom domácom prostredí bola viac agresívna.
Úspešnosť párenia sa spozná zväčšovaním objemu tela samičky. V tomto období býva aktívnejšia, zhromažďuje zásoby a vytvára si hniezdo pre mláďatá. Chovateľ by mal zabezpečiť dostatočné množstvo vhodného materiálu a dopriať zvieraťu potrebný pokoj. Strava by mala byť obohatená o bielkoviny a minerály.
Počas pôrodu a najbližších hodín po ňom by nemala byť samička vôbec rušená, predídeme tým stresu a problémom ktoré z neho môžu vyplývať, napríklad kanibalizmus. Kontrola hniezda je nutná, odstránime z neho prípadné uhynuté mláďatá, ale to iba v prípade, že v ňom samička práve nie je. Nikdy s ním nemanipulujeme rukami, cudzí pach ktorý by sme tam zaniesli by samičku znervózňoval. Pre tento účel použijeme napríklad malú vetvičku z klietky, ktorej pach samička dôverne pozná.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
Treba oddeliť ostatné škrečky od nej aby odchovávala mladé sama ? alebo to nebude vadiť ak tam bude mať jej „kamarátku , spolubývajúcu ,, poprípade samca ?. Bude vadiť keď sa spária príbuzný škrečkovia ? – mám CHS lenže mám 5 škrečkov príbuzných z toho 2 samičky a 3 samcov , 2 samci sú bratia a všetci samci sú príbuzný na moje samičky 🙁 príbuznosť sa začína od starých rodičov 🙂 Ďakujem za rady Štetinová z CHS Levanduľe
Dobrý deň, mám problém, lebo samička zožrala 2 mláďatá a o posledné sa veľmi nestará. už 2x sme ho našli ležať len tak na plošinke pod potrubím, kde si samička spravila hniezdo. Sama sa teraz uvelebí hocikde. Vyzerá, že je unavená. Dnes je tretí deň po pôrode. Má k dispozícii zeleninu, ovocie, jogurt a samozrejme škrečkovský mix z obchodu. Bojím sa, že ho už nebude kŕmiť. Čím máme prikŕmiť také mláďa?
Ďakujem za odpoveď. O.Celkova.
Treba davat bielkoviny skreckovy, mucne cervy, uvarene bielko a tvaroh..
Prosím vás o radu čím mám prikrmovať mláďatka škrečka džungarského keď ich mama nechce Prosím poraďte mi veľmi sa o ne bojím.
Chcem sa spýtať či môžem malé škrečky chytať do rúk keď už majú tak cca 3 týždne…uz je čas aby išli prec od matky… Ale chcem sa s nimi pomaznat ešte kým ich mam…. Je to možné alebo to bude matke stále vadiť??
Ahojte, mám párik škrečkov roborovských a samička už 3 krát bola gravidná, bohužial mladé škrečky prežili vždy len pár dní. Neviem kde je problém…samička vždy vrhla mimo domčeku, mladé mala rozhádzané po klietke hore dole, prevláka ich po klietke, na niektorých sedí, potom ich odvrhne. Samček je nápomocný, s potomstvom jej pomáha, napriek tomu neprežije ani jedno mláďa. Už tretí vrh…. poradte prosím čo robiť aby prežilo aspoň jedno mláďatko…
Dobry den. Poprosime o radu, sme beznadejni. Mame parik utesenych skreckov -dzungarskych. Obaja su cierni, samec ma pol roka, smaicka o dva menej. Hoci sa o nu samcek stara, strazi si ju, olizuje, osetruje a snazi sa o potomstvo, nedari sa. Samicka vzdy vystrazne pizuka. Jedine co robi je max. sa nazerie a cele dni prespi. Nejavi zaujem. Viete nam, prosim pomoct?
Kedy začne chodiť škrečok