Škrečok Campbellov – lat. Phodopus Campbelli
Vedeli ste, že drobný škrečok Campbellov, ktorý vyzerá takmer ako škrečok džungársky, je jeho východným poddruhom? Tieto dva škrečky sú si telesne veľmi podobné a je možné ich medzi sebou krížiť.
Škrečok Campbellov je ale oproti jeho príbuznému o niečo svetlejší, je pieskovej farby a po stranách nemá tmavé pruhy, ten má len na chrbte. Taktiež sa tento druh chová oveľa zriedkavejšie ako veľmi obľúbený škrečok džungársky.
Popis tela
Tento drobný škrečok pochádza z teplých stepných oblastí Ruska, Mongolska a Číny, čo sa odrazilo aj na jeho exteriéri. Je svetlej pieskovej farby – tzv. aguti, na bokoch nemá tmavé pruhy, avšak chrbtom sa tiahne tmavší úhorý pruh. Je ozaj drobný, váži len pár gramov – 30 – 55 gramov, to záleží od toho, ako dobre ho vykŕmite. Jeho telo je dlhé len 65 – 100 mm a chvostík môže merať 6 – 18 mm. Na drobnej hlave sú veľmi výrazné čierne očká a stojaté ušká. Kožúštek je veľmi jemný a škrečok sa o jeho čistotu stará sám.
Život škrečka
Škrečka Campbellovho môžete kľudne chovať s ďalšími škrečkami, sú to totiž veľmi spoločenské zvieratká a aj chov niekoľkých samíc nie je problémom. Dokonca si samice môžu pomáhať pri dojčení malých drobcov. Pozor ale na veľkú rozmnožovaciu schopnosť škrečkov, v zajatí môžu samice rodiť niekoľkokrát ročne keďže plodné sú od marca až do septembra! Dĺžka gravidity je 19 – 22 dní a porodiť môže samička až 10 mláďat. Za rok pri spoločnom spolužití samčeka a samičky môžete mať z jedného párika až niekoľko desiatok škrečkov. Pozor na zúbky vášho škrečka, ak sa mu niečo nepáči, ľahko sa môže stať, že vám stisne prst svojimi zúbkami.
Tak ako aj iné škrečky nie je ani škrečok Campbellov náročný na chov a jeho chov zvládnu aj deti (pravdaže pod dozorom dospelých). Na jeho chov odporúčame klietku z pevného kovu. Drevenú alebo zo slabšieho plastu dokáže škrečok poľahky prehrýzť a utiecť. Samozrejmosťou je každodenné vymieňanie pitnej vody a krmivo pre škrečky. Najvhodnejšie sú špeciálne zmesi krmív určené pre škrečky a iné hlodavce. Ak chcete škrečkovi spestriť jedálniček, môžete mu dať kúsok mrkvy, jabĺčka či vyschnutého chlebíka.
Fotografia: © bigstockphoto
Veľmi neprofesionálny článok. Nie je tu nič písané o cukrovke, na ktorú sú tieto škrečky náchylné.